..

     Ételallergia és táplálékintolerancia portál  -  Food Allergy

.

.

.

Honlap infó

Ételallergia nyitólap

Jogi nyilatkozat

Médiaajánlat

Ételallergia kvíz

Impresszum

Diéta szerint

Gluténmentes

Tejfehérjementes

Laktózmentes

Tojásmentes

Vegetáriánus

Étel-Ital

Előételek

Levesek

Húsételek

Egytálételek

Zöldségételek

Saláták

Mártások

Italok

Desszertek

Diétás hozzávalók

Alapanyagok

Üzletek

Ételallergia infó

Ételallergia blog

Táplálékallergia

Életmód

Allergia blog

Egészség

Gasztronómia

Kultúra

Program infó

Könyvajánló

Programok

Hivatkozások

Egészségügy

Orvosi adatbázis

Partnereink

Hogyan vásároljunk ?
 

A táplálékintoleranciában vagy ételallergiában szenvedőknek körültekintően kell élelmiszereket vásárolniuk. Ehhez nyújtunk most segítséget.

 Először is pontosan kell tudnunk, mit akarunk venni: kész élelmiszert, feldolgozott vagy nyers alapanyagot. Tejallergia esetén elsősorban a feldolgozott alapanyagok (például főzőkrémek) és kész élelmiszerek (allergénektől mentes péksütemények) jöhetnek szóba. Nyilván olcsóbb, ha alapanyagokat veszünk, és azokból magunk készítünk ételeket. Azt is érdemes eldönteni, melyik alapanyaggal helyettesítsük az allergént. Tej helyett ihatunk szójaitalt, rizsitalt, zabitalt, de mandulából és mogyoróból is készítenek „tejet”. Sajtot és joghurtot szójából nyernek, tejszín helyettesítőt pálmazsírból, kókuszzsírból, zabból, szójából, rizsből, és újabban algából.

 Ha megvan amit keresünk, meg is kell találnunk. Sorstársainknak az internetes oldalak segíthetnek. Ha beírjuk a megfelelő keresőszót (tejmentes, tejallergia, tejfehérje érzékenység vagy tejfehérje mentes), bizonyára jónéhány linket kiadnak a keresők. Üzleteket is, címmel és elérhetőséggel.

 Amikor már kiválasztottuk az üzletet, szerezzünk információt a termékekről: olvassuk el nagyon figyelmesen a termék leírását és összetételét.  Ha kevés információt találunk a temék összetételéről  vagy biztosak akarunk lenni a dolgunkban, keressük fel a gyártó honlapját. is, valószínűleg ott több információhoz jutunk.  Minden más, „hagyományos” üzletben is ugyanezt tegyük, mivel attól, hogy szerintünk egy élelmiszer nem tartalmazhat tejet, még lehet az adalékanyagok között is tejszármazék. Ugyanez a helyzet a gyógyszerekkel: a kezelőorvost és a gyógyszerészt tájékoztatni kell az érzékenységünkről, hogy még véletlenül se kapjunk számunkra ártalmas készítményt.

 Tejmentes készítményekkel nemcsak allergiásoknak szóló boltok foglalkoznak, hanem a vegán/vegetáriánus üzletek is. Ugyanis az előbbiek semmilyen állati eredetű alapanyagot nem használnak. Érdeklődjünk az élelmiszert vagy feldolgozott alapanyag készítésének körülményeiről, és ha megnyugtató a válasz, biztosak lehetünk abban, hogy nem kerül tej vagy tejszármazék a tányérunkra.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © Szegedi Éva, 2006-2009 Minden jog fenntartva

Foto © Fábián Évi, Ferenczi Péter, Irimiás László, Szőke Péter, Szegedi Éva, Udvarhelyi Tamás

Ételallergia és táplálékintolerancia portál - Food Allergy